در شکل ذیل معماری فیزیکی انبار داده و هوش تجاری و چگونگی ارتباط بین لایه های مختلف نشان داده شده است که در ادامه به شرح هریک از لایه ها پرداخته خواهد شد.

لایه۱ به عنوان لایه منابع داده ای شناخته می شود در این لایه ،ابتدا داده ها از منابع عملیاتی مختلف ،انتخاب و سپس استخراج می شوند . در مرحله بعد عملیات تمییزسازی و یکپارچه سازی انجام شده و در نهایت داده ها به پایگاه پردازش تحلیلی بصورت نگاشت بارگذاری می شود.این عملیات باعث می شود که داده های دقیق و سازگار از این منبع فراهم شوند.ابزارهای مورد استفاده در این مرحله OGGوODIوOWB در حوزه اوراکل می باشد.
لایه۲ به عنوان لایه انبار داده شناخته می شود در این لایه بعد از عملیات ETL در لایه قبل ،داده های یکپارچه شده در مدلهای چندبعدی ذخیره می شود . در این لایه تکنولوژی های ROLAP،MOLAP,HOLAP ایجاد میشود.در ضمن در این بخش sub layer هایی با نام Data Mart داشته باشد که در واقع نسخه های کوچکتری از انبار داده اصلی می باشند.
ابزارهای مورد استفاده در لایه دوم دیتابیس های اوراکل،sql و … می باشد.

ابزارهای مورد استفاده در لایه دوم دیتابیس های اوراکل،sql و … می باشد.
در لایه ۳ بخش مربوط به ساخت کیوب های فیزیکی با استفاده از مدلهای ساخته شده در لایه دوم می باشد.در اوراکل دو نوع کیوب فیزیکی ساخته می شود ۱-ASO
۲-BSO
معمولا مدلهای اسنوفلک و گالگسی از نوع ASO ساخته می شود.
مدل استار از نوع BSO ساخته می شود.
ASO:aggregate storage option
BSO:block storage option
.هر کدوم از این کیوبها ویژگی خاصی دارند که انشا.. جزییات بیشتر در آینده به عرض خواهم رساند.
ابزار مورد استفاده اوراکل در این مرحله Essbase server oracle می باشد . به طور کل این لایه به EPM معروف هست یعنی enterprise performance management.

لایه چهارم به لایه هوش تجاری شناخته می شود در این لایه از طریق ابزار oracle administrstion toold BI کیوب منطقی با کیوب فیزیکی ساخته شده در لایه قبل نگاشت می شود نکته خیلی مهم در این مرحله اینست که fact و dimension های ساخته شده در لایه قبل در این لایه شناسایی می شود . بعد از ساختن کیوب منطقی کلیه گزارشات و داشبوردها از طریق این لایه ساخته میشود.ابزارهای مورد استفاده در این لایه شامل:OBI Answer-obi server-obi fusion middleware-obi mobile-web logic server administration console-
Oracle R Enterprise-ODM

لایه آخر مربوط به لایه اپلیکیشن می باشد که لایه نمایش اطلاعات است. در این بخش ابزارهای ساخت گزارش بصورت آنی و نیز انتشار گزارشات در قالب داشبوردهای مدیریتی می باشد. از طریق ابزارهای آفیس و دیگر ابزارهای اندروید و … شما می توانید کلیه داشبوردهای ایجاد شده در لایه های قبل را مشاهده فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *